Страници

4.01.2011 г.

Президентът Барак Обама тихо, но стратегически насочва поглед към Африка

Президентът Барак Обама тихо, но стратегически насочва поглед към Африка, използвайки тази година, за да задълбочи отношенията с континента, който е от значение за него в личен план и е важен за интересите на САЩ.

Очакванията в Африка се засилиха след избирането на американски президент с кенийски баща. Но по средата на мандата му програмата на Обама за Африка бе изпреварена от други външнополитически цели като прекратяване на войната в Ирак, борбата с талибаните в Афганистан и рестартиране на отношенията с Русия.


Сътрудниците на Обама смятат, че тези въпроси са вече стъпили на здрава основа и позволяват на президента да разшири международната си програма. Той ще се фокусира в Африка върху доброто управление и подкрепа за държавите със силни демократични институции.

Обама отправи това послание по време на единственото си пътуване в Африка, след като зае поста - еднодневен престой в Гана през 2009 г., където бе приветстван от ликуващи тълпи. В откровена реч пред ганайския парламент Обама каза, че демокрацията е ключ към дълготрайното развитие на Африка.

"Това е съставката, който липсва на твърде много места твърде дълго време", каза Обама. "Това е промяната, която може да отключи потенциала на Африка. И това е отговорност, която може да бъде поета единствено от африканци".


Белият дом обяви, че Обама ще пътува до Африка отново и че политическият календар сочи, че това пътуване почти със сигурност ще стане тази година, преди Обама да прекара повече време върху кампанията по преизбирането си. Не е взето решение кои страни Обама ще посети, но заместник-съветникът по националната сигурност Бен Роудс каза, че посещенията ще отразят позитивни демократични модели.

Администрацията наблюдава над 30 избори, очаквани в Африка тази година, включително важни надпревари в Нигерия и Зимбабве.

"САЩ наблюдават и ние преценяваме", каза Роудс.

Джон Кембъл, сътрудник в Съвета за външни отношения и бивш посланик на САЩ в Нигерия, каза, че различните избори дават на администрацията на Обама възможност да изгради ясна политика.

Администрацията не трябва да се отнася благосклонно, ако изборите не са свободни, честни и достоверни, каза Кембъл.

Белият дом може да отправи това послание още сега, докато се занимава с оспорваните избори в Кот д`Ивоар и предстоящия референдум за независимост в Судан, който може да разцепи най-голямата страна в Африка на две.


Роудс каза, че президентът е инвестирал значителен "дипломатически капитал" в Судан, споменавайки референдума в почти всичките си разговори с президентите на Русия и Китай - две страни, които могат да окажат влияние върху правителството на Судан.

На среща миналия месец в Белия дом със съветниците му по националната сигурност и посланиците на ООН, първата тема, която Обама подхвана, бе Судан, а не Иран или Северна Корея. А когато през декември наближаваше гласуването в Конгреса за новия ядрен договор с Русия, Обама се обади по телефона на лидера на Южен Судан Салва Киир по телефона, за да предложи подкрепа за референдума.

Служители на Белия дом смятат, че следизборният конфликт в Кот д`Ивоар може да е пример за засиления ангажимент на Обама в Африка.

Президентът се опита да се свърже с президента Лоран Гбагбо на два пъти миналия месец, от самолета Еър форс 1, докато се връщаше от Афганистан, както и седмица по-късно. На нито едно от двете позвънявания не бе отговорено. Служители на администрацията смятат, че лидерът на Кот д`Ивоар е искал да избегне контакта. Така че Обама написа писмо до Гбагбо, в което му предложи международна роля, ако той спре да се вкопчва във властта и се оттегли.




Обама ясно даде да се разбере обаче, че колкото по-дълго Гбагбо държи властта, и колкото повече се замесва в насилието в страната, толкова по-ограничени стават вариантите му за изход, каза високопоставен служител на администрацията. Той пожела анонимност, за да говори за стратегията на администрацията.



Роудс каза, че Белият дом разбира, че американското участие в африканската политика може да бъде възприето като намеса. Но той посочи, че Обама може да говори с африканските лидери с уникална степен на откровеност, предвид на личната си връзка с Африка и това, че баща му и други членове на семейството му са засегнати от корупцията, която тормози много страни на континента, отбелязва БТА.

Служители виждат също една засилена политическа стабилност в Африка като положителна за дълготрайните интереси на САЩ - начин да се прекъсне разрастването на тероризма в Източна Африка и да се балансира нарастващото присъствие на Китай на континента.

САЩ бяха хванати неподготвени по време на срещата за климатичните промени в Копенхаген през 2009 г., когато няколко африкански страни гласуваха с Китай, а не със САЩ, каза правителственият представител. Той добави, че администрацията трябва да убеди африканските държави, че техните интереси ще бъдат по-добре обслужени, ако се съюзят със САЩ.

Няма коментари: