В някои общества на номади и ловци, каквито все още се срещат в Африка и Южна Америка, хората спят по малко както през деня, така и през нощта. Както можете да се досетите, тези племена не познават удобствата на леглото и не ползват матраци, възглавници и завивки. Освен това нощта е време за социализация – клюкарстване, разказване на истории, изпълняване на ритуали, танци, а спането се случва, когато е възможно.
След индустриализацията сънят в западните култури е бил повлиян главно от появата на изкуствена светлина още в средата на 19 век. Тогава навиците за спане са се променили коренно навсякъде, където осветлението е било въведено. Хората в тези общества са започнали да си лягат по-късно, да спят без да се събуждат през нощта и да превръщат спането в уединен и много интимен ритуал.
В някои държави сънят стои на особена почит. Французите и американците са най-големите сънливци – те спят средно съответно по 9 и 8 часа.
Испания пък е световноизвестна със своята сиеста. По-рано тази година испански адвокат поиска следобедната дрямка да бъде обявена като част от културното наследство, а почивката от 14 до 17 часа са бъде защитена от закон. За съжаление (на испанците) заради забързания начин на живот все по-малко хора могат да си позволят лукса са дремнат по време на работния ден.
За разлика от испанците, японците изобщо не са почитатели на следобедния сън. В Япония едва 12% от хората спят редовно следобед. А в Бразилия сигурно доста завиждат за сиестата, тъй като почти половината население признава, че спи следобед.
Макар и типични за всички националности, в някои страни проблемите със съня не са толкова сериозни, колкото при други. Почти една трета от белгийците, например, се оплакват, че не спят добре, а в Австрия едва 10% от хората имат нарушения на съня.
Различни са и начините, по които, хората се опитват да се справят с тези проблеми. Скандинавците, които ценят високо културата на съня, отиват в специализиран магазин и просто си купуват нов матрак и възглавница. Неслучайно една от най-престижните марки на световния пазар за матраци е шведският лидер Tempur. Други, предпочитат алтернативен подход - словаците пият билков чай, а японците – саке, само и само да заспят по-лесно.
Но където и да спите довечера, не забравяйте да пожелаете „Лека нощ” на хората около вас!
rozali.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар