Страници

10.01.2011 г.

Италианска изкуствоведка е открила тайната на пейзажа зад Мона Лиза

Италианска изкуствоведка е открила тайната на пейзажа зад Мона Лиза от едноименната картина на Леонардо да Винчи, пише в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА.

Карла Глори смята, че 3-сводестият мост зад лявото рамо на дамата с енигматичната усмивка е този на италианското село Бобио, разположено насред пресечена хълмистата местност южно от град Пиаченца, в Северна Италия.

Теорията на Глори се основава на откритието на италианския изкуствовед Силвано Винчети, че в моста зад Джокондата били ловко вплетени изрисуваните числа 7 и 2.

Според Карла Глори тези числа се отнасят за 1472 година, когато катастрофално наводнение е отнесло моста в село Бобио.

В историческите книги пише, че мостът, известен като Понте Гобо или като Стария мост е бил пометен, когато река Требия е излязла от коритото си през 1472 г. Според Карла Глори, Леонардо е вплел тези числа в структурата на моста зад Джокондата, за да напомни за бедствието.

Тези изводи италианската изкуствоведка представя в книгата си "Загадката на Леонардо".

Леонардо да Винчи е роден в град Винчи в Тоскана, но е пътувал из цяла Италия и е работили и живял във Венеция, Рим и Болоня. Той е започнал да рисува Джокондата през 1503 или 1504 г. Завършил я е обаче години по-късно, когато се преместил да живее във Франция, за да твори под опеката на крал Франсоа Първи.

Мнозина изкуствоведи смятат, че пейзажът зад Мона Лиза, съставен от планини и долини, е плод на въоръжението на твореца и не съществува реално в природата в този си вид. Според Глори това не е вярно и той обрисува точно конкретно място. Освен пейзажът зад Джокондата мистерия е и самоличността на самата Мона Лиза. Теориите за това коя е жената със загадъчната усмивка са много, като и интерпретациите на цялата картина.

Една от най-новите е тази на канадския професор Рол Килпатрик, според когото, в картината си Леонардо е включил детайли, които препращат към творчеството на римския поет Хораций и на флорентинския поет Петрарка, като пейзажите зад Джокондата били като тези описани от двамата творци. Когато в края на миналата година пък Силвано Винчети, който е президент на италианската Национална комисия за културно наследство обяви, че е открил буквите 7 и 2 в моста зад Мона Лиза, той съобщи и за откриването буквите L и V в дясната зеница на тайнствената дама.

Тогава специалистът каза, че това е своеобразен подпис на Леонардо да Винчи. В лявата зеница се виждали, според Винчети, буквите C и E или B, за които засега няма интерпретация. Според други експерти обаче въпросните букви и цифри както в очите на Мона Лиза, така и в пейзажа зад нея, са просто дефекти, появяващи се обикновено след векове върху маслените.

Няма коментари: